رستک و کرونا! اسفند بیمار و چالش‌ها

رستک و کرونا! اسفند بیمار و چالش‌ها

اسفند کرونا زده!

با اعلام رسمی شیوع کرونا از اولین جمعه‌ی اسفند ماه، موج بزرگی از ترس در جامعه پدیدار شد. کرونا بیماری جدید الوقوعی که گفته می‌شد تنها ۲ درصد از مبتلایان را به کام مرگ می‌کشاند. در ایران به دنبال کشتار گسترده می‌گشت. اسفندِ بیمار شروع شد! ابتدا همه چیز آرام و نرمال به نظر می‌رسید؛ مردم به زندگی عادی خود ادامه می‌دادند، تا اینکه شنبه ۴ اسفند گوش ایرانیان پر از حرف کرونا شد! دانشگاه‌ها تا آخر هفته رسماً تعطیل اعلام شد و برخی از دانشجویان به سمت شهر خود رفتند. یکشنبه خوابگاه‌های برخی از شهرهای بزرگ را تعطیل و دانشجویان را ملزم به ترک خوابگاه کردند. مدارس همچنان تا یکشنبه برقرار بود ولی غیبت دانش‌آموزان موجه بود. اطلاع‌رسانی ضعیف، نبود آموزش صحیح و پراکنده شدن اخبار ضد و نقیض و در نتیجه ایجاد هراس، مردم را به سمت بیمارستان‌ها روانه کرد. با هجوم مردم به سمت بیمارستان‌ها تعداد افرادی که در بیمارستان به کرونا مبتلا شدند افزایش یافت و شیوع بیماری بیشتر شد. تیم رستک با توجه به همکاری هایی که در گذشته با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داشت، به صورت داوطلبانه پیشنهاد تهیه‌ی یک سایت برای خودارزیابی و پایش علائم کرونا را به این دانشگاه داد. معاونت درمان استان اصفهان با همکاری گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الگوریتم‌های تشخیصی را طراحی نموده و پس از جلسات متعدد ریسک فاکتورها به صورت کمی در پرسشنامه‌ای تهیه شد. این پرسشنامه پس از تلاش شبانه‌روزیِ تیم فنی رستک در سایت coronaisfahan.ir بارگذاری و سپس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. با اینکه سؤالات توسط تیم متخصصین عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی شده بود، اما به خاطر اطلاعات دموگرافیکی که سامانه از مردم جهت آنالیزهای پیش‌بینی شده برای آینده می‌گرفت، مردم فیدبک‌های منفی در این باره دادند. پس از مشورت تیم رستک با مسئولین دانشگاه، سؤالات دموگرافیک تا حد امکان کم و حذف شد.

تبلیغات دهان به دهان سایت خودارزیابی کرونا در شبکه‌های اجتماعی

پس از نهایی شدن پرسشنامه، اعلام‌های رسمی از طرف پزشکان و اساتید دانشگاه در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خودشان صورت گرفت، افراد بیشتری مطلع و به این سایت رجوع کردند و در مورد سامانه اطلاع رسانی و تست احتمال به کرونا در شبکه‌های اجتماعی خود صحبت کردند. خبرگزاری‌های مختلف و افراد زیادی در این مورد صحبت کردند و توییت یا پست و استوری در شبکه‌های اجتماعی خود قرار دادند خبرگزاری‌هایی مثل:

و برخی دیگر از سایت‌ها… با توجه به آمارهای گوگل آنالیتیکز بیشترین ورودی سایت coronaisfahan.ir از طریق شبکه‌های اجتماعی بوده است. در عکس پایین برخی از این توییت‌ها و استوری‌ها را شاهد هستیم.

این‌ها تنها برخی از توییت‌ها، استوری‌ها و خبرگزاری‌هایی هستند که در این مورد صحبت کردند.

تحلیل‌های آنالیتیکز و تغییر رفتار کاربران

در ابتدا با پخش شدن سایت در بین افراد مختلف، کاربران و افرادی که نگران بودند به صفحه‌ی سامانه خود ارزیابی کرونا مراجعه کردند. این افزایش آمار بازدیدکنندگان در ابتدا با سرعت کمی درحال افزایش بود. اما با انتشار این لینک در صفحات افراد معروف و مورد اعتماد، اعم از پزشکان و خبرنگاران، به یکباره رشد عجیبی در تعداد بازدیدکنندگان داشتیم این روند در دو مرحله باعث کند شدن سامانه و پاسخگویی به تعداد خاصی از افراد شد و هر مرحله با راهکارهایی که تیم فنی ارائه میدادند مسئله رفع و تعداد بازدیدکنندگان به طور صعودی افزایش داشت تا اینکه به پیک خود در بین ساعات ۱۱ الی ۱۲ شب رسید. همانطور که گفتیم تغییر ناگهانی تعداد بازدیدکنندگان، موجب کند شدن سایت شد که تیم فنی رستک در این مقاله چالش‌ها و راه حل‌های مطرح شده را ذکر و مقایسه کردند. در ساعات پس از نیمه شب تعداد کاربران به مرور کمتر شده و در ساعات سه الی چهار بامدادِ روز اول مارس (۱۱ اسفند) به کمترین مقدار خود رسید. در ساعات اولیه‌ی روز ۱۱ اسفند تا ساعت ۱۰ الی ۱۱ صبح با اعلام این سایت از طریق برنامه‌ی «صبح بخیر ایران» مجددا رشد بازدید کنندگان را داشتیم به طوری که در ۱۱ اسفند سایت coronaisfahan.ir میزبان ۱ میلیون یوزر بود. این در حالیست که اینبار شاهد پیک شدیدی مانند شب قبل نبودیم.

۱۱ اسفند (۱ مارس) شروع به وجود آمدن سایت‌های مشابه دیگری برای تست خودارزیابی کرونا بود. این موجب خرسندی ما بود که پیشگام این حرکت بودیم ولی بهتر بود تمامی این سامانه‌ها یکپارچه می‌شد تا بتوان با دریافت اطلاعات در مراحل ابتدایی شیوع کرونا ویروس (کویید-۱۹)، از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. از سایت‌های مشابه می‌توان به سایت‌های test.corona.ir و ac19.ir و salamat.gov.ir و corona.research.ac.ir اشاره کرد. این تعدد سایت‌ها را می‌توان علت تکرار نشدن عصرِ ۱۰ اسفند در سایت خودارزیابی کرونا دانست.

همانطور که از تصویر کانال‌های ورودی مشخص است درصد بسیار زیادی از افراد به طور «مستقیم» وارد سایت شده‌اند و پس از آن «ورود از طریق شبکه‌های اجتماعی» مقام دوم را دارد.

پیک زدن تعداد بازدیدکنندگان در یک ساعت (بین بازه‌ی ۹ اسفند تا ۱۳ اسفند)

آمار ورودی‌های شبکه‌های مختلف سایت coronaisfahan.ir

این سامانه در یک روز حدود ۱ میلیون یوزر داشت

پرسشنامه بررسی علائم کودکان

صفحه اول سایت بعد از اضافه شدن پرسشنامه کودکان

پس از گذشت چند روز، کرونا در بین کودکان نیز شیوع بالایی گرفت و موجب مرگ یک کودک در استان اصفهان شد. با به وجود آمدن این موضوع تیم متخصصین اطفال و عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دست به دست هم داده و پرسشنامه کودکان به سایت مقابله با کرونای رستک اضافه شد. سایت در تاریخ ۱۵ اسفند (۵ مارس) آپدیت و مجدداً اطلاع‌رسانی شد. اما این بار همانند قبل فراگیر نشد که علت این موضوع را می‌توان در کمتر بودن جامعه‌ی درگیر، به وجود آمدن تفکرِ «کرونا در کودکان مانند ویروس سرماخوردگی است»، تعدد پرسش‌نامه‌های آنلاین و عدم اطلاع‌رسانی از طریق کانال‌های معتبر دانشگاهی دانست. با این وجود در ساعات اولیه‌ی انتشار این پرسشنامه در سایت، در ساعت پنج عصر پنجم مارس (۱۵ اسفند)، افراد شروع به تکمیل این پرسشنامه کردند!

تعداد افرادی که پرسشنامه کودکان را تکمیل کردند در ساعات مختلف (بازه‌ی ۱۵ اسفند تا ۱۹ اسفند)

تعداد افرادی که پرسشنامه کودکان را تکمیل کردند در روزهای مختلف (بازه‌ی ۱۵ اسفند تا ۱۹ اسفند)

کرونا و رستک در ادامه…

شرکت رستک تأمین‌کننده نرم افزارهای مدیریتی و اعتباربخشی برای بیمارستان‌هاست و در طی این مسیر سعی دارد به بیمارستان‌ها کمک کند تا از بیماری کرونا به عنوان یک بحران به وجود آمده در کل کشور عبور کنند. این در حالی است که سعی دارد از وظیفه‌ی اصلی خود دور نماند و نیازهای فعلی مشتریان خود را تأمین نماید. در این مسیر تیم فنی با وجود مشکلات پیش آمده به خوبی توانست بار ترافیکی بی‌سابقه‌ای را مدیریت کند. علاوه بر آن، تیم در این کار با وجود مسائل پیش آمده دست از تلاش بر ندارد و همبستگی خود را از دست ندهد. اکنون ایمان داریم می‌توانیم در آینده بدون مشکل در سطوح مختلف به کاربران سرویس‌دهی کنیم و در صورتی که کمکی از این تیم برای ارتقاء سطح سلامت و دانش مربوطه در جامعه بر می‌آمد دریغ نکند.

تجربیات تیم توسعه‌ی رستک را طی طراحی سامانه‌ی اطلاع‌رسانی و تست احتمال به کرونا در قالب مقاله‌ی «استفاده بهینه از Apache Solr در به‌روزرسانی های زیاد اسناد» می‌توانید مطالعه کنید.